Vinylová podlaha na zeď – jednoduchý designový doplněk

Vytvořeno12.12.2024

Vinyl na zeď? Proč ne!

Přemýšleli jste, jak ozvláštnit vaši ložnici, aby za postelí nebyla jen holá stěna a obrazy vás už nebaví? V dnešní době existuje spousta možností, kromě akustických panelů, můžete vyzkoušet i vinylovou podlahu – ano, vinylové podlahové dílce se dají přilepit na zeď. V tomto článku se podíváme jak na to.

Vinyl na zeď

Proč je vinyl tak in?

Vinylové podlahy jsou v poslední době jedním z nejoblíbenějších typů povrchů. A to díky svým nezaměnitelným vlastnostem, mezi které patří:

  • odolností vůči skvrnám a slunečnímu záření,
  • jednoduchá pokládka a údržba,
  • cenová dostupnost,
  • dokonalý vzhled dřeva.

Především poslední bod činí z vinylu výbornou volbu pro jeho nalepení na zeď. Dřevo jako takové je drahé, těžké a musíte o něj stále pečovat. Oproti tomu  vinyl stačí jenom přetřít mokrým hadříkem, nemusíte ho brousit ani natírat a vydrží vám opravdu dlouho.

Existují dva základní typy vinylových plovoucích podlah – vinylové podlahy se systémem click nebo lepené vinylové podlahy. V případě  instalace vinylové podlahy na zeď zvolte lepený vinyl . Jeho tloušťka se pohybuje od 2 do 2,5 mm, takže vám nevezme ani tolik místa.

Kam se vinyl hodí?

Jak jsme psali v úvodu, vinylová podlaha je ideální jako doplněk do ložnice, kde se instaluje za hlavu postele. Použít ho můžete také v dětském pokoji či v dětském koutku.

Někteří zákazníci si lepený vinyl pochvalují i v obývacím pokoji. Nicméně za televizi doporučujeme kvůli akustice instalovat spíše akustické panely, o kterých jsme psali v předchozím článku: Jak odhlučnit místnost. Nicméně ani s vinylem nešlápnete vedle.

Vinyl na zeď

Oblíbeným místem pro použití vinylu je také zeď u věšáku, díky vinylovému obkladu ji neošoupete a nezničíte omítku, takže místnost zůstane dlouho vizuálně čistá.

Pokud se rozhodnete pro lepení vinylu na zeď, vždy se poraďte s výrobcem podlahy, jestli je daná vinylová podlaha na zeď ideální.

Postup lepení vinylové podlahy na zeď

Následující postup je velmi obecný, vždy se před aplikací poraďte s odborníkem či výrobcem podlahy. Špatnou instalací totiž můžete přijít o záruku na podlahu

1. Příprava povrchu

Začněte přípravou povrchu, na který budete vinylovou podlahu lepit. Ujistěte se, že zeď je čistá, suchá a rovná. Dejte pozor na to, aby se stěna nedrolila.

2. Penetrace

Když máte stěnu připravenou, přichází na řadu penetrace. Penetrujte pečlivě a stěnu nechte dokonale vyschnout. Ideálně alespoň přes noc.

Vinyl na zeď- penetrace

3. Aplikace lepidla

Naneste lepidlo rovnoměrně na stěnu pomocí hladítka na malbu nebo vhodného náčiní. Ujistěte se, že lepidlo na vinylové podlahy pokryje celou plochu podlahového dílce. Jednotlivé kusy vinylové podlahy připevněte k lepidlu a pevně je stlačte k povrchu. Nezapomeňte dílce přesně zarovnávat, aby vám mezi nimi nevznikly mezery.
Vinyl na zeď- lepidlo

4. Řezání

Délku vinylových dílců si přizpůsobte podle potřeby a řezy proveďte pomocí řezačky na podlahy. Dbejte na to, aby byly rohy a spoje pevné a čisté.
Vinyl na zeď - řezání

5. Dokončení

Po umístění vinylové podlahy nechte lepidlo zaschnout podle pokynů výrobce. Dokud lepidlo pořádně neuschne, k vinylové zdi nedávejte žádný nábytek, ani pod ní nespěte, pokud jste se rozhodli dát si vinylovou zeď za hlavu postele.

Přilepení vinylové podlahy na zeď může být skvělým způsobem, jak osvěžit vzhled vašeho interiéru. Doufáme, že tento průvodce vám poskytl užitečné informace a inspiraci pro váš další kutilský projekt.

Nezapomeňte se vždy důkladně připravit, konzultovat s odborníky a postupovat s pečlivostí a trpělivostí. Ať už se pustíte do renovace ložnice, dětského pokoje nebo jiné místnosti, vinylová podlaha na zdi může být skvělým doplňkem.