Montáž a výběr obkladových lišt
Pustili jste se do obkládání, ale nevíte, jak ukončit obklady? Nejčastěji se k tomu používají obkladové lišty. Jakou ukončovací lištu ale zvolit? Jsou z různých materiálů, mají víc tvarů a dokonce i barev. Pokusíme se vám popsat, jaké druhy obkladových lišt vlastně existují, případně jakou zvolit a také, jak na následnou montáž.
Pohodlně se usaďte, začínáme!
Obkladové lišty
Při pokládce obkladů se vám téměř vždy stane, že musíte vyřešit ukončení obkladů na konci nebo v rozích. Ideálním řešení je použití
ukončovacích či rohových obkladových lišt. Obkladových lišt je několik druhů. Liší se tvarem, vzhledem, barvou a nesmíme zapomenout ani na materiál. Co se tvaru týče, vybírat můžete z
lišt oblých, hranatých nebo ve tvaru L. U materiálu máte na výběr z lišt plastových, nerezových, hliníkových, ale i mosazných.
Asi nejzásadnější rozdíl je v montáži. Dají se totiž pořídit lišty s montáží pod obklad či s dodatečnou montáží. Postupně si oba způsoby rozebereme.
Jakou ukončovací lištu zvolit?
Než se pustíme do popisu montáže, bylo by asi dobré se podívat na to, jak vlastně na
výběr lišty samotné. Nejprve se podíváme na
ukončovací lišty.
Asi se všichni shodneme, že zejména z
estetického hlediska je nějaké ukončení nutnost. Při volbě správné lišty byste se určitě měli zaměřit na
tloušťku obkladu, aby k němu lišta pasovala. K tloušťce obkladu
připočtěte zhruba milimetr navíc, a to kvůli lepidlu, kterým se obklad připevňuje.
Poté si budete muset vybrat tvar lišty, materiál a barvu, víceméně ale záleží pouze na vašich preferencích. Žádná varianta v podstatě není špatně.
Rohové lišty
Máte-li v obkládané místnosti okno, nebo různé výklenky, hodit se vám budou
rohové lišty.
Využít je můžete také kolem dveří. Stejně jako u ukončovací lišty
je nutné zvolit vhodnou šířku lišty ke správnému překrytí určené plochy. Tvar a další parametry už jsou v podstatě zase na vašich preferencích. Rohová lišta nemá jen funkci estetickou,
pomáhá také ochránit rohy před každodenním opotřebením.
Montáž obkladových lišt pod obklad
Když už víte něco málo o lištách, je správný čas posunout se k samotné montáži. Jak už název této části napovídá, jako první si popíšeme postup montáže pod obklad. Ze všeho nejdříve si musíte změřit, jak dlouhou lištu potřebujete. Pokud je to potřeba, lištu si zkraťte na požadovanou délku.
Obkladové lišty s montáží pod obklad mají téměř ve všech případech stejný způsob uchycení. Jedna část lišty je vámi zvolený tvar, který bude vidět jako ukončení obkladu, nebo na rohu. Z druhé strany zpravidla bývá
tzv. kotevní rameno, které se “schová” pod obklad. K upevnění se lišta vtlačí do
lepidla, jaké se používá při lepení obkladu.
Montáž ukončovací lišty k obkladům bude vypadat tak, že pomocíozubené stěrky
nanesete na zeď lepidlo, do kterého poté
vtlačíte kotevní rameno lišty. Je opravdu důležité dbát na to, ale byl profil do lepidla vtlačený dostatečně, zároveň je třeba ho pečlivě vyrovnat.
Jakmile máte hotovo, přichází na řadu položení obkladu. Dlaždici pokládejte celou plochou a mírně ji přitlačte směrem k liště. Mezi dlaždicí a lištou by vám měla vzniknout spára, kterou po zaschnutí lepidla vyplníte spárovací hmotou.
K některým druhům rohových lišt je potřeba přidat i
tzv. kotvu.
Dvěma šrouby nejprve připevníte kotvu na roh a následně nasadíte zvolenou lištu. Pokládka obkladu už pak probíhá stejně jako při použití běžné lišty bez kotvy.
Lišty s dodatečnou montáží
Tento způsob uchycení se nejčastěji využívá pro
rohové lišty. V domácnostech lidé většinou volí lišty pod obklad, ale v různých komerčních prostorech se můžete spíše setkat s
lištami s dodatečnou montáží. I tyto lišty se dají pořídit v několika provedeních. Na výběr máte
hliníkové, nerezové, nebo třeba
plastové lišty, které nabízí i více barevných provedení.
A jak se tyto rohové lišty na obklad připevňují? Úplně jednoduše. Bude vám k tomu stačit pouze montážní tmel. Zvolit můžete elastický hybridní tmel, jako je například DR. MAXX. Nanesete ho na lištu, kterou pak přitisknete na daný roh. I před montáží této dodatečné lišty si nezapomeňte vše důkladně změřit, abyste věděli, jak dlouhou lištu budete potřebovat.
Oba způsoby montáže nejsou nikterak složité a nejspíš je zvládne každý domácí kutil. Stačí se jen rozhodnout, který bude k vašim účelům tím vhodnějším.