Jak položit vinylovou podlahu

Vytvořeno19.01.2024

Jak položit vinylovou podlahu

V minulém článku jsme si ukázali, jaké existují typy vinylových podlah a jaké jsou jejich výhody a nevýhody. Dnes se podíváme na způsob pokládky vinylové podlahy.


Příprava povrchu pro vinylovou podlahu

Vaše vinylová podlaha bude jen tak dobrá, jak dobrý bude její podklad. Rovný, pevný a čistý podklad je základním předpokladem k dokonalé podlaze, která vám vydrží roky. Dále pamatujte, že je nutné podklad připravit pomocí samonivelační stěrky.

Pokládka vinylové podlahy je možná na podklady, jako jsou OSB desky nebo beton, za předpokladu, že je povrch zcela rovný. V případě OSB desek je dále podmínkou, aby byly položeny ve dvou vrstvách křížem, byly prošroubované a nepružily. Vinylovou podlahu lze položit i na beton, opět zde ale platí pravidlo, že podklad musí být dokonale pevný, suchý, rovný a čistý. Click vinylovou podlahu můžete také položit na původní dlažbu. Je však nezbytné vyspravit a vyhladit všechny spáry, aby se vytvořil jednolitý podklad. Vhodnými pomocníky jsou opravná hmota a adhezní můstek.

Pokládáte-li vinyl v místnosti, kde je například koberec, je nezbytné odstranit ho do posledního kousku včetně lepidla. Na koberec ani na parkety, laminátové podlahy či měkké lino se pokládka vinylové podlahy nedoporučuje.

 

 

Pokládka vinylové podlahy svépomocí

Pokládku vinylové podlahy zvládnete hravě svépomocí. U lepených vinylových podlah je obecně doporučeno nechat podlahu instalovat odborníky, ale pokud víte, jak se vylívá nivelační stěrka, nebude to pro vás problém.

Při pokládce vinylové podlahy je důležité nechat mezeru mezi podlahou a stěnou, tzv. dilatační spáru o velikosti 5 až 10 mm, aby se podlaha mohla přizpůsobovat změnám teploty a vlhkosti bez deformací. Proto je dobré použít dilatační klínky, které vám pomohou udržet správnou mezeru při pokládce. Tuto mezeru nakonec zakryjete soklovou lištou.

Před začátkem pokládky je důležité přeměřit si místnost, aby se lamely vešly a měly dostatečnou délku a šířku. Lamely by měly být vždy dlouhé minimálně 30 cm a široké alespoň 5 cm. K pokládce budete potřebovat dilatační klínky, odlamovací nůž, úhelník, metr a tužku.

 

Montáž plovoucí vinylové podlahy (click systém)

Plovoucí vinylovou podlahu můžete pořídit s integrovanými podložkami nebo bez nich. Pokud jste si vybrali variantu bez podložek, nezapomeňte dokoupit speciální podložku pod vinylové podlahy pro optimální výsledek.

Tip: Během montáže se nevyhnete řezání vinylových lamel. Sáhněte po odlamovacím noži a úhelníku. Pokud vám při řezání zbude lamela delší než 30 cm, použijte ji na začátek nebo na konec další řady.

1. krok: rozvinutí speciální podložky

Podložky pod podlahu mají hned několik výhod - vyhlazují malé nepravidelnosti podkladu a mají lehce lepivý povrch, který zabraňuje pohybu podlahy. Navíc jsou navržené tak, že spoj je vždy uprostřed lamely. Díky tomu můžete klást jednotlivé pásy podložky postupně během pokládky a pohodlně je k sobě spojovat páskou.

2. krok: položení prvních lamel

Nejdříve si rozložte první lamely ke stěně místnosti, kde budete začínat a podle potřeby je zkraťte. Stále mějte na paměti, že musí být dlouhé min. 30 cm a široké 5 cm. Ke zdi přiložte připravenou lamelu a ke stranám, které se dotýkají zdi, přidejte dilatační klíny. Takto pokračujte až do konce první řady.

3. krok: vkládání dílců do dalších řad

Připojte lamely kratším zámkem a držte je mírně nakloněné, abyste je pohodlně spojili s vrchní lamelou. Pak k sobě lamely jednoduše zacvakněte. Můžete použít i gumové kladívko, ale ne vždy je nutné. Existuje více typů click systému, podle kterých poznáte, zda lamely zatlouct či ne. Pokud byste se rozhodli pro zatlučení u podlahy, která tomu není uzpůsobená, mohlo by to vést k utržení pérka. Systém click s označením 2G je určen k zacvaknutí, zatímco 5G k zatlučení.

4. krok: dokončení – soklové a přechodové lišty

Jednou z výhod plovoucí vinylové podlahy je možnost jejího okamžitého používání po instalaci. Nemusíte čekat na zaschnutí lepidla. Stačí jen odstranit dilatační klíny a na jejich místo umístit designové lišty. Montáž soklových a přechodových lišt jsme si pro vás připravili jako samostatné téma na blogu: Montáž přechodových lišt a Montáž soklových lišt.

 

Montáž lepené vinylové podlahy

Jak už jsme psali výše, pokládku lepené vinylové podlahy je lepší svěřit odborníkům, a to vzhledem k nutnosti použití nivelační stěrky a lepidla na vinyl, které je technicky náročné. Pokud to ale pro vás není problém a chcete se do montáže pustit sami, dbejte především na dodržení všech kroků. Poté pokládku zvládnete i svépomocí.

1. krok: aplikace nivelační stěrky

Než začnete s nanesením hmoty, očistěte podklad. Zakryjte stěny a prahy dilatační páskou a připravte se na penetraci. Poté připravte nivelační hmotu a aplikujte ji na podklad. Zakončete postup přejížděním stěrky nivelačním válečkem, který odstraní vzduchové bubliny. Po zaschnutí nivelační stěrku přebruste, abyste odstranili šlem a nesoudržné části, a zpevnili tak povrch.

2. krok: nanesení lepidla

Po přebroušení povrchu je nutné ho také vysát. Následně naneste lepidlo na vinylové podlahy – k nanesení doporučujeme použít hřebenovou stěrku, jejíž výběr se odvíjí od konkrétního typu lepidla. Lepidlo nechte cca 5 minut odvětrat a poté začněte pokládat díly. Nanášejte lepidlo postupně, aby vám zbytečně nezasychalo a omylem jste do něj nešlápli.

3. krok: pokládka lepeného vinylu

Na rozdíl od click systému vám lepený vinyl poskytuje větší flexibilitu. Nemusíte se omezovat minimálními velikostmi lamel a dokonce můžete umístit i kusy o délce pár centimetrů. Pokládku provedete bez potřeby paliček, stačí lamely umisťovat těsně vedle sebe. U přidávání nové řady k předchozím lamelám je vždy jemně přitiskněte k sobě, aby vám mezi nimi nevznikla jediná mezera. Pokud by vám přeteklo přebytečné lepidlo, nezapomeňte ho ihned očistit.

4. krok: dokončení

Hotovou vinylovou podlahu zválcujte podlahářským válcem o hmotnosti 50 kg a odstraňte dilatační pásku ze stěn a prahů. Podlahu nezatěžujte cca 24 - 72 hodin.

Pomyslnou třešničkou k dokončení jsou soklové a přechodové lišty. Návod na jejich montáž najdete na našem blogu: Montáž přechodových lišt a Montáž soklových lišt.

Směr pokládky vinylové podlahy

Lamely by měly být položeny souběžně s okny, aby vypadaly delší a větší, čímž navozují dojem skutečného dřeva. Pokud máte více místností se stejnou podlahou, je nejlepší je položit stejným způsobem ve všech místnostech, aby dekor hezky navazoval.

Směr pokládky může také ovlivnit optické vnímání místnosti - příčná pokládka podlahy opticky rozšíří úzkou chodbu, zatímco souběžná pokládka podlahy s delšími stěnami ji vizuálně zúží a prodlouží.

 

Cena pokládky vinylové podlahy

Rozdíl v ceně mezi click vinylovou podlahou a lepenou vinylovou podlahou záleží na mnoha faktorech, od konkrétního výrobku až po náklady na instalaci. Není možné jednoznačně prohlásit, že jeden typ vinylové podlahy je vždy levnější než druhý.

Jak jste se mohli dočíst, pokládka lepeného vinylu je složitější a časově náročnější než u click systému. Ačkoliv pořizovací cena jednoho dílce může být levnější, nesmíte zapomínat na cenu lepidla, nivelační stěrky, válce, či případně odborné pomoci a především na časovou náročnost.