Jak na nivelační stěrku

Vytvořeno27.05.2025

Nivelační stěrka, vše, co potřebujete vědět

V dnešním článku se společně podíváme na to, jak se nivelační stěrka aplikuje, jak dlouho schne nivelační stěrka, a také například na to, jaká je její cena. Pohodlně se usaďte, začínáme!

Nivelační stěrka

Co to nivelační stěrka vůbec je a k čemu slouží?

Na začátek by bylo dobré si říct, co to nivelační stěrka je a k čemu se používá. Pod pojmem nivelační stěrka si v podstatě představte vyrovnání. Správnou aplikací si zajistíte dokonale hladké, rovné a pevné povrchy. Nejčastěji se můžete s aplikací nivelační stěrky setkat z důvodu poškozené nebo špatně vylité betonové podlahy, skvěle totiž dokáže vyrovnat nerovnosti a vyplnit praskliny. Přestože se jedná o vyrovnávací potěr označován také jako samonivelační, stále je nutné se stěrkou pracovat a rovnoměrně ji roztáhnout. Pokud byste stěrku pouze vylili na jedno místo, hmota se sama nevyrovná.

Běžně se používá před pokládkou nejrůznějších podlahových krytin jako například dlažby, právě z důvodu vyrovnání podkladu. Co vás možná překvapí, existuje speciální nivelační stěrka, která se dá zároveň využít jako vrchní nášlapná vrstva, na kterou už pak není třeba pokládat žádnou podlahovou krytinu. Má zkrátka širokou škálu využití.

Jak na samonivelační stěrku

Když už zhruba tušíte, co to nivelační stěrka je, můžeme se pomalu pustit do celého postupu nivelace podlahy.
Čím začít? V první řadě si musíte připravit podklad. Měl by být suchý, čistý, zbavený prachu a veškeré mastnoty. Jakmile máte hotovo, na řadu přichází penetrace podkladu. 

Penetrační nátěr se vyplatí aplikovat, protože krásně sjednotí a sníží nasákavost povrchu, a zároveň zajistí lepší přilnavost dalších vrstev. 

Nivelační stěrka - penetrace

Na takto připravený podklad pak už jen aplikujete zvolenou nivelační stěrku. S chutí se tedy můžete pustit do míchání. Co k tomu budete potřebovat?

  • vodu
  • nivelační stěrku (suchou směs)
  • pomalootáčkové míchadlo a kýbl
  • odvzdušňovací nivelační váleček
Je velice důležité řídit se pokyny na obalu. Rozhodně nepoužívejte více vody, než je uvedeno, protože by to negativně ovlivnilo vlastnosti výsledné stěrky.

Postup je následující: 

  1. k připravené vodě si pomalu a postupně přidejte suchou směs
  2. směs míchejte, dokud nebude úplně homogenní 
  3. nechte krátce odstát a ještě jednou zamíchejte

Máte hotovo? Nivelace podlah může začít!

Nivelační stěrka - míchání směsi
Takto namíchanou hmotu rovnoměrně nalévejte na připravený podklad. Důležité je postupovat pomalu, nikam nespěchat a v krátkých intervalech hmotu rozlévat po celém povrchu, dokud nebude kompletně zaplněný.

V průběhu vylévání nivelace nezapomeňte ani na pravidelnou úpravu pomocí nerezové rakle či šavle, abyste nivelaci celistvě rozprostřeli po celém povrchu. V závěru je ještě potřeba odstranit případné vzduchové bubliny, které mohou vznikat. K tomu vám poslouží nivelační váleček. Tento krok je ideální provést v co nejkratším čase po vylití.

Nivelační stěrka - nalití směsi

Výška nivelační stěrky 

Ideální výška nivelační stěrky je v rozmezí 3 - 30 mm. Lze aplikovat i vrstvu 1 mm, jen se pak hůře roztírá, proto je lepší volit jinou výšku.

Jak dlouho schne samonivelační stěrka?

Schnutí nivelační stěrky probíhá poměrně rychle. Pochozí se stěrka stává v rozmezí 45 minut až 2 hodin. S pokládkou podlahové krytiny je lepší počkat alespoň 24 hodin. Celkovou dobu schnutí velice ovlivňuje teplota a vlhkost v místnosti. Na co však nesmíte zapomenout je větrání v místnosti, které schnutí také zásadně ovlivňuje.

Nivelační stěrka - zpracování

Cena nivelační stěrky 

Nivelace podlahy svépomocí vás s velkou pravděpodobností vyjde levněji, protože zaplatíte jen za materiál a práci si uděláte sami. Zvolíte-li však odbornou aplikaci, k ceně musíte připočítat také náklady na práci. Výslednou cenu může ovlivnit zvolená výška stěrky.


Nivelační stěrka svépomocí se rozhodně dá zvládnout. Máte nějaké dotazy? Neváhejte se obrátit na naše odborníky, kteří vám rádi pomohou.